Sisukord

Mais 2023 ilmus mitmes väljaandes teateid selle kohta, et Poolas otsustati Kaliningradi linna kohta taas kasutusele võtta ajalooline poolakeelne nimi Królewiec. Üsna kohe järgnesid samasisuliste otsustega Leedu (leedukeelse nimega Karaliaučius) ja Läti (lätikeelse nimega Karaļauči). Ajakirjanduse pilgud pöördusid Eesti peale: mida teeme meie?

Ajaloolisest taustast niipalju, et vana preisikeelse nimega linn Twangste sai 1255. aastal saksakeelse nime Königsberg (tõlkes „kuningamägi“) väidetavalt Böömimaa kuninga Ottokar II (u 1233–1278) auks. Pärast teist maailmasõda sai NSV Liidu koosseisu arvatud linn 1946. a venekeelse nime Kaliningrad Nõukogude riigitegelase Mihhail Kalinini (1875–1946) järgi.

Eesti keeles linnal ajaloolist omakeelset nime pole teada, linna tunti saksa nimega Königsberg (nii nt 1854 ja 1859, muudes allikates ka 1849 Könihsberk, 1868 Köönihsberg). Kui poolakad, leedulased ja mingil määral ka lätlased võivad väita, et oma otsustega nad kaitsevad ajaloolisi omakeelseid nimesid, siis eestlastel pole kaitsta midagi, saksakeelse nime kaitsmine olukorras, kus sakslased seda ise ei tee, mõjuks ülepakkumisena.

Kes Eestis otsustab?


Väärib märkimist, et Poolas on riiklik komisjon, mis teeb otsuseid välismaal asuvate kohtade poolakeelsete nimede kohta, need on vähemalt riigiasutustele kohustuslikud. Leedus on otsustajaks Seimi juures olev leedu keele komisjon, Lätis on vastav komisjon presidendi juures. Nende võimupiirid ei ole teada.

Eestis ei ole riiklikku otsustajat, puhtkeeleliste valikute korral (näiteks kas mugandada mingit nime või mitte) on soovitused andnud Emakeele Seltsi keeletoimkond, kelle juures on nõuandev välisnimede töörühm, mis koosneb ametkondade, ülikoolide, ajakirjanduse jm välisnimedest huvitatud rühmade esindajatest. Tulemused ilmuvad ÕSi kohanimevalimikus, uuemal ajal EKI ühendsõnastikus.

Tõdetagu lõpetuseks siiski, et ehkki ametlik ja kehtiv nimi on Kaliningrad, on Königsberg selle linna ajalooline nimi ja sedalaadi nimede kasutamiseks tänapäeva kontekstis ei ole mingit takistust. See on keelekasutaja enda valik. Võib-olla Königsbergi oblast oleks ootamatu (see nimetus jõudis kehtida paar kuud 1946. a), aga linna puhul mitmesaja-aastase nime kasutamist saab vajaduse korral ikka põhjendada.

Koostanud Peeter Päll

Anna tagasisidet