Sisukord

Oma kujult jagunevad arvsõnad lihtarvsõnadeks, liitarvsõnadeks ja ühendarvsõnadeks. Lihtarvsõnad koosnevad ühest sõnatüvest (nt kaks, sajas), liitarvsõnad mitmest kokku kirjutatud tüvest (nt viiskümmend, poolsada) ja ühendarvsõnad mitmest lahku kirjutatud sõnast (nt kakskümmend üks, kahe tuhande kahekümne neljas).

Selle järgi, kas arvsõna märgib põhi- või järgarvu, jagunevad arvsõnad põhiarvsõnadeks (nt kaks, viiskümmend) ja järgarvsõnadeks (nt teine, viiekümnes).

Lihtarvsõnad

Põhiarvsõnadel üks, kaks, viis ja kuus on ainsuse osastavas kaks paralleelvõimalust: üht ja ühte, kaht ja kahte, viit ja viite, kuut ja kuute. Lõpukao tulemusel tekkinud vormidele üht, kaht on lisandunud hõlpsamini hääldatavad rööpvormid ühte, kahte, nende eeskujul hiljem ka viite ja kuute. Arvsõnal sada on ainsuse osastavas tüübikohase muutelõputa vormi sada kõrval t-lõpuline rööpvorm sadat. Arvsõnal tuhat on ainsuse osastavas tüübikohase t-lõpulise vormi tuhandet kõrval rööpvorm tuhat, mis esineb eeskätt ühendarvsõnade koostises.

Järgarvsõnade tüve lõpus olev -s asendub alates omastavast nda-lõpuga (nt kolmas : kolmanda, kümnes : kümnendat, sajas : sajandasse, tuhandes : tuhandendas, miljones : miljonendast, miljardes : miljardendale).

Liitarvsõnad

Järelosa käänamine

Liitpõhiarvsõna järelosa -teist(kümmend) võib nimetavas, omastavas ja osastavas esineda ilma järelkomponendita ‑kümmend (nt omastav kaheteist ja kaheteistkümne), alates sisseütlevast on järelkomponent vajalik.

Järelosadel ‑kümmend ja ‑sada on ainsuse osastavas kaks rööpvõimalust: ‑kümmend ja ‑kümmet (nt seitsetkümmend ja seitsetkümmet) ning ‑sada ja ‑sadat (nt seitsetsada ja seitsetsadat).

Esiosa käänamine

Liitjärgarvsõnad käänduvad liitsõnade tavamalli järgi, kus esiosa jääb muutumatuks ja käändub ainult järelosa (nt viiesajas : viiesajandale). Liitpõhiarvsõnade ehk teist-, teistkümmend-, kümmend– ja sada-lõpuga sõnade käänamises on esindatud nii arvsõna mall, ühilduv mall kui ka tavamall. Seega

1) tavamall: esiosa jääb muutumatuks

  • järgarvsõnad, veerandsada, kolmveerand

2) arvsõna mall: esiosa ühildub arvsõna malli kohaselt (kolmes esimeses käändes ühildub ja jääb ülejäänud käänetes omastavasse), keskosa –teist– jääb muutumatuks

  • üks- kuni üheksateist(kümmend), mitu-, mõni-, paarteist(kümmend) 

3) arvsõna või ühilduv mall: esiosa ühildub arvsõna malli kohaselt (kolmes esimeses käändes ühildub ja ülejäänud käänetes jääb omastavasse) või kõigis käänetes

  • üks- kuni üheksakümmend-, üks- kuni üheksasada

Tabel 1. Sõnade kolmteist(kümmend), kolmkümmend ja kolmsada vorme

nimetavk`olmt`eist(kümmend)k`olmkümmendk`olmsada
omastavkolmet`eist
kolmet`eistk`ümne
kolmek`ümnekolmesaja
osastavk`olmet`eist
k`olmet`eistkümmend
k`olmet`eistkümmet
k`olmekümmend
k`olmekümmet
k`olmesada(t)
sisseütlevkolmet`eistk`ümnessekolmek`ümnessekolmesajasse
seesütlevkolmet`eistk`ümneskolmek`ümneskolmesajas

Märkus. Kui sõnaga ‑kümmend või ‑sada lõppeva liitarvsõna esiosa on kaasa käänatud mõnes muus käändes peale ainsuse omastava ja osastava (nt mõnedkümned, mitmeidkümneid, paarilekümnele, mõnedsajad, mitmeidsadu, paaristsajast), on rööpselt võimalik ka lahku kirjutada (mõned kümned, mitmeid kümneid, paarile kümnele, mõned sajad, mitmeid sadu, paarist sajast). Arvsõnade vormistikus nende liitsõnade esiosa kaasakäänamist muudes käänetes peale kolme esimese ainsuse käände ei näidata. Vt Emakeele Seltsi keeletoimkonna 1995. aasta otsus.

4) tavamall või arvsõna mall: esiosa jääb muutumatuks või ühildub arvsõna malli kohaselt (kolmes esimeses käändes ühildub ja ülejäänud käänetes jääb omastavasse)

  • poolteist

5) tavamall, arvsõna või ühilduv mall: esiosa pool- jääb muutumatuks või ühildub arvsõna malli kohaselt (kolmes esimeses käändes ühildub ja ülejäänud käänetes jääb omastavasse), keskosa -teist- ühildub arvsõna malli kohaselt või kõigis käänetes. Kui esiosa pool- on omastavas, võib keskosa -teist- jääda ka muutumatuks.

Tabel 2. Sõnade poolteist, poolteistkümmend ja poolteissada vorme

nimetavp`oolt`eistp`oolt`eistkümmendp`oolt`eistsada
omastavpooleteise
p`oolteise
poolet`eist
pooleteisek`ümne
p`oolteisek`ümne
p`oolet`eistk`ümne
pooleteisesaja
p`oolteisesaja
poolet`eistsaja
osastavp`ooltt`eistp`ooltt`eistkümmend
p`ooltt`eistkümmet
p`ooltt`eistsada(t)
sisseütlevpooleteisesse
p`oolteisesse
poolet`eise
p`oolt`eise
pooleteisek`ümnesse
p`oolteisek`ümnesse
pooleteisessek`ümnesse
p`oolteisessek`ümnesse
poolet`eisek`ümnesse
p`oolt`eisek`ümnesse
poolet`eistk`ümnesse
pooleteisesajasse
p`oolteisesajasse
pooleteisessesajasse
p`oolteisessesajasse
poolet`eisesajasse
p`oolt`eisesajasse
poolet`eistsajasse
seesütlevpooleteises
p`oolteises
pooleteisek`ümnes
p`oolteisek`ümnes
pooleteisesk`ümnes
p`oolteisesk`ümnes
poolet`eistk`ümnes
pooleteisesajas
p`oolteisesajas
pooleteisessajas
p`oolteisessajas
poolet`eistsajas

Paarissõnad

Paarissõnades, mille moodustavad kaks sidekriipsuga ühendatud järjestikust arvsõna (nt üks-kaks, kümme-üksteist, kaks(kümmend)-kolmkümmend), käänduvad mõlemad osad (üks-kaks : ühe-kahe, kümme-üksteist : kümnel-üheteistkümnel, kaks(kümmend)-kolmkümmend aastat : kahe(kümne)-kolmekümne aastaga).

Ühendarvsõnad

Mitmest sõnast koosnevate põhiarvsõnade käänamisel muutuvad nimetavas, omastavas ja osastavas kõik ühendi osad, alates sisseütlevast jäävad esikomponendid omastavasse ja käändub ainult viimane sõna. Mitmest sõnast koosnevate järgarvsõnade käänamisel muutub ainult viimane sõna, arvsõna esikomponendid jäävad kõigis käänetes omastavasse. Nt

põhiarvsõnajärgarvsõna
nimetavv`iis tuhat k`olmsada kaheksakümmend neliviie tuhande kolmesaja kaheksak`ümne neljas
omastavviie tuhande kolmesaja kaheksak`ümne nelja viie tuhande kolmesaja kaheksak`ümne neljanda
osastavv`iit(e) tuhandet ~ tuhat k`olmesada(t) kaheksatkümmend ~ kaheksatkümmet n`eljaviie tuhande kolmesaja kaheksak`ümne neljandat
sisseütlevviie tuhande kolmesaja kaheksak`ümne neljasse ~ n`eljaviie tuhande kolmesaja kaheksak`ümne neljandasse
seesütlevviie tuhande kolmesaja kaheksak`ümne neljasviie tuhande kolmesaja kaheksak`ümne neljandas

kond-tuletised

kond-liitega lõppevatel arvsõnadel käändub harilikult ainult liide (nt tuhatkond, tuhatkonna, tuhatkonda, tuhatkonnasse) nagu muudelgi kond-tuletistel (nt leibkond : leibkonnal, jõgikond : jõgikonnas). Sagedamini esinevatel kond-lõpulistel arvsõnadel nagu kümmekond ja sadakond on siiski näha ka liitsõna eeskujust lähtuvat tüve kaasakäänamist (nt kümnekonna ja sajakonna nagu kolmekümne või viiesaja).

Kirjandus

Koostanud Maire Raadik ja Ülle Viks

Anna tagasisidet