Sisukord

18. nägu

nägu, n`äo, nägu, n`äkku ja n`äosse, nägude, nägusid, nägudesse

Tabel 1. Häälikumuutused tüübis 18

astmevahelduslõpumuutusednäiteid
laadivahelduslõpumuutusetajuga : j`oa
koda : koja
tõde : t`õe
sugu : s`oo

18e. tuba

tuba, t`oa, tuba, t`uppa ja t`oasse, tubade, tube ja tubasid, tubadesse

Tabel 2. Häälikumuutused tüübis 18e

astmevahelduslõpumuutusednäiteid
laadivahelduslõpumuutusetanuga : n`oa

18u. sõda, sada

sõda, sõja, sõda, s`õtta ja sõjasse, sõdade, sõdu ja sõdasid, sõdadesse (ja sõjusse)
v`iis+sada, viie+saja, v`iit+sada ja v`iit+sadat, viie+sajasse, viie+sadade, viie+sadu ja viie+sadasid, viie+sadadesse (ja viie+sajusse)

astmevahelduslõpumuutusednäiteid
laadivahelduslõpumuutusetaviga : v`ea
rida : r`ea
rada : raja

Tabel 3. Häälikumuutused tüübis 18u

Märkused.

  • a. Alltüüpidesse 18e ja 18u kuuluvad sõnad, millel on olemas tüvemitmuslikud rööpvormid. Tüüpe eristab tüvemitmuse vokaali variant (e, u), nt nuga : nuge (tüüp 18e), sõda : sõdu (tüüp 18u).
  • b. Mõnel sõnal on rööpvormistik 17. tüübis, nt kubu : k`oo (tüüp 18) ja kubu (tüüp 17), pidu : p`eo (tüüp 18) ja pidu (tüüp 17).
  • c. Rööpvormid.
    • Mõnest sõnast saab kasutada III-vältelist lühikest ainsuse sisseütlevat, nt tuba : t`uppa, magu : m`akku. Need on enamasti artiklis toodud, kuid sobival juhul võib keeletarvitaja lühivorme ka juurde moodustada.
    • a-tüvelistest sõnadest saab harilikult kasutada lühikest mitmuse osastavat, nt rida : ridu, tuba : tube (enamasti artiklis toodud). Teistes mitmuse käänetes alates sisseütlevast on nõrgaastmelised lühirööbikud haruldased. Kui lühivormi on siiski võimalikuks peetud, on see sõnaartiklis esitatud, nt suuris sõjus.
  • d. 18. tüübi järgi käändub liitarvude põhisõna -sada. Ainsuse omastavas ja osastavas käändub kaasa ka liitarvsõna esiosa, nt v`iis+sada, viie+saja, v`iit+sada(t); alates sisseütlevast jääb esiosa omastava käände kujule, nt viie+sajasse, viie+sajaks. Siiski võib esiosa käänduda kaasa muudeski käänetes, nt viiest+sajast, viiel+sajal, m`itmeid+sadu. Veerand+sada käändub nagu tavaline liitsõna, st esiosa ei käändu.

Koostanud Ülle Viks, Maire Raadik

Anna tagasisidet