Sisukord

6. mõte

mõte, m`õtte, mõtet, m`õttesse, mõtete, m`õtteid, mõtetesse ja m`õtteisse

Tabel. Häälikumuutused tüübis 6

astmevahelduslõpumuutusednäiteid
välte- ja laadivahelduslõpumuutusetamakse : m`akse
vaade : v`aate
hinne : h`inde
olnu : `olnu
välte- ja laadivaheldus(d → 0)läinud : l`äinu

võrdlus: ahne, `ahnem, kõige `ahnem ja `ahneim

Märkused.

  • a. Tüüpi 6 kuuluvad ka ühesilbilise tüvega II-vältelised nud-kesksõnad, nt läinud, tulnud, joonud, käinud. Eestäiendiks olevad nud‑kesksõnad ei käändu ega ühildu järgneva nimisõnaga (nt tervitasime kaugelt tulnud külalisi), järeltäiendina aga käänduvad ja ühilduvad (nt tervitasime külalisi, kaugelt tulnuid). II-vältelistel nud-kesksõnadel kaob tüve lõpust d, nt läinud : l`äinu. Kõik ülejäänud vormid on ühised nu-tuletiste vormidega (vt ka märkus b).
  • b. Ebakindla vältega on nu-tuletised verbidest, mille nud-kesksõna tüvi on ühesilbiline ja II vältes (nt jäänud, teinud, olnud). nu-tuletis käändub II välte puhul (nt jäänu, olnu) 6. tüübi järgi, III välte puhul (nt j`äänu, `olnu) 1. tüübi järgi. II välde on tavalisem, eriti liitsõnus, nt üle+jäänu, tagasi+tulnu.
  • c. e-lõpulistel omadussõnadel võib olla ka III-välteline hääldus ja rööpne käänamine 1. tüübis, nt kiire (tüüp 6) ja k`iire (tüüp 1).
  • d. Mõni 6. tüübi sõna käändub argikeeles ka astmevahelduseta 16. tüübi järgi, nt luule : l`uule (tüüp 6) ja luule (tüüp 16), pale : p`alge (tüüp 6) ja pale (tüüp 16).
  • e. Mõnest sõnast on võimalik ka lühike ainsuse sisseütlev, nt küte : (pani ahju) k`ütte, pale : (tõstis püssi) p`alge.

Koostanud Ülle Viks, Maire Raadik

Anna tagasisidet