Sisukord

Nigeri-Kordofani hõimkonna Nigeri-Kongo keelkonna Lääne-Benue-Kongo keelerühma kuuluv joruba keel (èdè Yorùbá) on üks Nigeeria ametikeeli, tal on ametlik staatus ka Beninis ja Togos. Jorubad on üks kolmest suurimast rahvarühmast Nigeerias (teised kaks on hausad ja igbod). Neid on umbes 50 mln ja nad asuvad põhiliselt Nigeeria edelaosas.

Benini, Nigeeria ja Kameruni keeled (Wikimedia Commons)

Kirjutus

Joruba keel kasutab ladina kirja, milles on lisamärkidega tähti. Joruba tähestik Nigeerias:

A a, B b, D d, E e, Ẹ ẹ, F f, G g, Gb gb, H h, I i, J j, K k, L l, M m, N n, O o, Ọ ọ, P p, R r, S s, Ṣ ṣ, T t, U u, W w, Y y.

Joruba kirjaviis lepiti kokku 1875. a, seda täpsustati 1966. Üks muudatusi oli tähe all oleva diakriitilise märgi kuju – kui seni oli see püstjoon (e̩, o̩, s̩), siis nüüd asendati see punktiga (ẹ, ọ, ṣ).

Pisut erinev on joruba tähestik Beninis. Selles puuduvad allpunktidega tähed, nende asemel on Ɛ ɛ (ẹ), Ɔ ɔ (ọ), Sh sh (ṣ).

Eesti tekstis saab joruba nimesid edasi anda muutmata kujul koos kõigi lisamärkidega. Nigeeria ametlikes isikudokumentides on nimed eeldatavasti kirjutatud ilma lisamärkideta.

Hääldus

Lühidalt

Joruba keel on toonikeel, mistõttu rõhk jaotub ühtlaselt kõigile silpidele ja pearõhku ei ole. Toone märgitakse diakriitiliste märkidega: akuut (´) märgib kõrget tooni, graavis (`) madalat tooni. Keskmist tooni ei märgita või märgitakse makroniga (¯).

Punkt tähe all näitab lahtisemat hääldust ( on ä-sarnane, on lahtine o), hääldub [š]. Nasaalseid (läbi nina hääldatavaid) täishäälikuid märgitakse lisatud n-tähega: an, ẹn, in, ọn, un.

Pikemalt

TähedHääldusNäited
[ä]Kẹ́hìndé [kähi(n)de]
j[dž]Ajíbọ́lá [adžibola]
n[ŋ]Núrénì [ŋureŋi]
lahtine [o]Ọmọ́túndé [omotu(n)de]
p[kp] või [p]Pẹ̀láyọ̀ [kpälajo]
[š]Tolúlàṣẹ [tolulašä]
y[j]Ikúkọ̀yí [ikukoji]
Joruba hääldus

Isikunimed

Jorubate ametlik isikunimemall on eesnimi (-nimed) + perekonnanimi.

Eesnimede valik on jorubatel rikkalik. Nimepanekut peetakse väga oluliseks, nime valikuga püütakse tagada lapsele õnnelik käekäik, seetõttu välistatakse kõik vähegi negatiivne. Sama nime varasematel kandjatel on mõju ka oma nimekaimude saatuse üle. Nimepaneku tseremoonia leiab tavaliselt aset 7. päeval pärast sündimist ja nimi antakse traditsioonilise kombestiku (ifá) preestrite poolt, kes ühtlasi hoolitsevad, et inimesi saatvad vaimud (òrìṣà’d) valvaksid nende üle. Uuemal ajal on nimepaneku rolli üle võtnud perekonna austusväärseimad liikmed.

Traditsiooniliselt jagatakse joruba nimesid viide rühma.

  • Saatusenimed (orúkọ Àmútọ̀runwá), nt Abọ́sẹ̀dé ‘uue nädalaga sündinu’, Kẹ́hìndé ‘teisena tulija (kaksikutest)’.
  • Antud nimed (orúkọ Àbísọ ‘maa peal pandud nimed’, sugulase antud nimed), nt Ọlárìndé ‘rikkus on sisse jalutanud’, Ọmọ́táyọ̀ ‘laps võrdub rõõmuga’.
  • Ülistusnimed (orúkọ Oríkì), nt Àdìgún ‘täiuslikkuse taotleja’, Àjọkẹ́ ‘ühiselt armastatu’.
  • Haigelapsenimed (orúkọ Àbíkú). Àbíkú on laps, kes väiksena on korduvalt surmasuus olnud. Selliste laste jaoks on eraldi nimesid, nt Ikúkọ̀yí ‘surm lükkas selle tagasi’, Kòsọ́kọ́ ‘pole enam kõplaid (et matta)’.
  • Poeetilised nimed (orúkọ Ìnagijẹ), nt Ajíṣafẹ́ ‘moe loomiseks ärkaja’, Awẹ́lẹ́wà ‘sale ja ilus’.

Joruba nimed on seotud ka usuga, jorubate seas on nii kristlasi, muslimeid kui ka traditsioonilise joruba usundi järgijaid. Musliminimed on mugandatud, nt Àdíjá (Khadijah), Aishat (Aisha), Dìísù (Idris), Ísíákà (Iisak), Kúdírá ~ Kúdí (Qudrah), Múráínà (Imran), Ràfíátù (Rofiah), Síkírù (Dhikrullah), Súnmẹ́là (Ismail), Sùnmọ́nù (Usman).

Tüüpilised joruba eesnimed on Fẹ́mi ‘armasta mind’, Bọ́lá ‘kohtub rikkusega’, Wálé ‘tuleb koju’, Túndé ‘(keegi) on jälle tagasi tulnud’, Ọpẹ́yẹmí ‘peaks olema tänulik / tänamine sobib mulle’, Kúnlé ‘maja täitja’, Tóbi ‘suur’, Damilọ́lá ‘(Jumal) teeb mind rikkaks’1. Mõned korduvad osised nimedes: Adé ‘kroon’, Ayọ̀ ‘rõõm’, Ìfẹ́ ‘armastus’, Iré ‘headus’, Ọbá ‘kuningas’, Ọdún ‘pidustuste ajal sündinu’, Ọlá ‘rikkus’, Olú ~ Olúwa ‘Jumal’, Ọmọ́ ‘laps’.

Nimesid võidakse lühendada, nt Wọlé (Olúwọlé), Táí (Táíwò). On mõlemasoolisi nimesid, nt Kẹ́hìndé. Jorubal võib olla läänelik hüüdnimi või üks eesnimedest, sel juhul on need sageli piibellikku päritolu, nt Joseph, Moses, Samson.

Uusi joruba eesnimesid tekib pidevalt juurde, sest nime võib moodustada mis tahes fraasi põhjal.

Perekonnanimed on pärit Briti koloniaalajast alates 1860. aastatest. Need tehti kohustuslikuks, et rahvastiku üle arvestust pidada. Perekonnanime lahtrisse kanti paljude Nigeeria rahvaste puhul isa või vanaisa eesnimi. Tänapäevalgi on sage olukord, kus laps ei kanna isa või ema perekonnanime, vaid kasutab perekonnanimena isa, vanaisa või kaugema eellase nime. Perekonnanimede lähteks võivad olla ka ametinimetused, hõimunimetused, päritolukoha nimed ja ka inimese füüsilised omadused. Perekonnanime võib seega lapsele suhteliselt vabalt anda ning samuti on seda hiljem suhteliselt lihtne muuta. Tüüpilised joruba perekonnanimed on Abimbola (‘sündinud rikkana’), Adeyemi (‘väärt olema kuningas’), Bankole (‘ehita mulle maja’), Gbadamosi (’iseseisev’), Taiwo (‘kaksikutest esimene maailma maitsma’). Paljud perekonnanimed on algselt eesnimed, selget piiri nende vahel pole.

Nimed perekonnas

Abielludes võtab naine endale tavaliselt abikaasa perekonnanime.

Laps saab endale kas vanemate perekonnanime, isa või vanaisa eesnime või muu austusväärse nime, valik sõltub pere traditsioonidest.

Kohanimed

Jorubamaaks (joruba ilẹ̀ Yorùbá ehk ilẹ̀ Káàárọ̀-Oòjíire, inglise Yorubaland) nimetatakse jorubate asuala Nigeerias (Nàìjíríà), Beninis (Ìbúní) ja Togos. Nigeerias hõlmab see järgmisi osariike (ìpínlẹ, põhinimeks jorubakeelne toonimärkidega vorm, sulgudes ingliskeelne nimi):

  • Èkìtì (Ekiti) – pealinn Adó-Èkìtì (Ado-Ekiti)
  • Èkó (Lagos) – pealinn Ikeja (Ikeja)
  • Kogí (Kogi) (lääneosa) – pealinn Lọ́kọ́ja (Lokoja)
  • Kwárà (Kwara) – pealinn Ilorin (Ilorin)
  • Ògùn (Ogun) – pealinn Abẹ́òkúta (Abeokuta)
  • Òndó (Ondo) – pealinn Àkúrẹ́ (Akure)
  • Ọ̀ṣun (Osun) – pealinn Òṣogbo (Oshogbo)
  • Ọ̀yọ́ (Oyo) – pealinn Ìbàdàn (Ibadan)

Muid joruba kohanimesid: Àdó (Benin City), Ẹdẹ (Ede), Èkó (Lagos, linn), Ògbómọ̀sọ́ (Ogbomosho), Ọya (Niger, jõgi).

Vt ka

Kirjandus

Märkused

Anna tagasisidet