Sisukord

Päevakera tekstibüroo algatas 27. augustil 2020 oma blogis sõnavõistluse, mille eesmärk oli leida sobiv vaste inglise sõnale popsocket. Mõiste sisuks on nutitelefoni külge kinnitatav nupp, mille ülesanne on hõlbustada telefoni hoidmist selfide tegemisel või sõnumite tippimisel, pakkuda telefonile tuge videokõnede või filmivaatamise ajal. Popsocket’i idee on välja kasvanud David Barnetti mõttest liimida telefoni tagaküljele kaks nööpi, mille ümber sai kõrvaklapijuhtmeid kerida.

Võistlusel lõi kaasa kaksteist osalejat, kes pakkusid kokku neliteist sõna. Kui sõnavõistlus oli juba läbi, saatsid oma ettepanekud veel Nõmme erakooli 9. klassi õpilased, kes olid välja mõelnud tuletised kinnik, nupik, nupike, popet, nuppel ning liitsõnad taganupp, telolutt ja hüpikplönn.

Pakkumuste enamik olid liitsõnad (nutihoidik, telohoidik, nutinagi, nutipide, telopide, hüpikpide, tõmbtugi, näpunupp, nutinups jt). Päris uusi tuletisi (st kui hoidik kõrvale jätta) pakuti kolmel korral: ik-liitega popsik ja näpik (liitsõnas nutinäpik) ning i-liiteline nuputi (liitsõnas tupsnuputi). Tuletist popsik on eesti keeles esimest korda kasutatud tõenäoliselt juba 2017. aastal, võrgupoest leiab näiteks laulu- ja tantsupeoteemalise helesinise „Popsiku“, sõna esitab ka EKI ühendsõnastik. Popsiku eeskuju on tõenäoliselt inglise popsocket (vrd firma PopSockets LLC).

Võistluse algataja Helika Mäekivi ja Maire Raadik tõstsid esile viis sõna, tähestiku järjekorras on need nuppel, nutinups, nutipide, popsik ja telolutt. Liitsõna nutinups on lühike, lihtsama käänamisega kui näiteks nutipide, sisaldab algriimi, annab mõistest hea pildi. Nõmme erakooli üheksandike pakkumuste hulgast jäävad silma värvikad liitsõnad telolutt ja hüpikplönn, mis viitavad üsna vaimukalt popsocket’i väliskujule, ning tuletis nuppel. Viimane ei ole keeles küll uus sõna, sest 1970. aastatel pakuti teda pealekeeratava tuubikorgi nimetuseks, selles tähenduses ta käibele ei tulnudki, aga nüüd on nuplil uus võimalus.

Kirjandus

Anna tagasisidet