Sisukord

Nigeri-Kordofani hõimkonna Nigeri-Kongo keelkonna Lääne-Benue-Kongo keelerühma kuuluv igbo keel (ásụ̀sụ́ Ìgbò) on üks Nigeeria ametikeeli ning on tunnustatud vähemuskeel Ekvatoriaal-Guineas ja Kamerunis. Igbod (varem tuntud ka kui ibod) on üks kolmest suurimast rahvarühmast Nigeerias (teised kaks on hausad ja jorubad). Neid on umbes 31 mln ja nad asuvad põhiliselt Nigeeria kesk-lõuna- ja kaguosas.

Benini, Nigeeria ja Kameruni keeled (Wikimedia Commons)

Kirjutus

Igbo keel kasutab ladina kirja, milles on lisamärkidega tähti. Igbo tähestik:

A a, B b, Ch ch, D d, E e, F f, G g, Gb gb, Gh gh, Gw gw, H h, I i, Ị ị, J j, K k, Kp kp, Kw kw, L l, M m, N n, Ṅ ṅ, Nw nw, Ny ny, O o, Ọ ọ, P p, R r, S s, Sh sh, T t, U u, Ụ ụ, V v, W w, Y y, Z z.

Igbo nüüdiskirjaviis kinnitati 1972. a. Selles on kolm tähte, millel punkt all (Ị, Ọ, Ụ) ja üks, millel see on tähe peal (Ṅ). Varasemates kirjaviisides kasutati alapunkti asemel täppe tähe peal jm märke. Varasema kirjaviisi tähed teisenevad nüüdiskirjaviisi tähtedeks järgmiselt: ï, ñny, ng, ö, ü.

Eesti tekstis saab igbo nimesid edasi anda muutmata kujul koos kõigi lisamärkidega. Nigeeria ametlikes isikudokumentides on nimed eeldatavasti kirjutatud ilma lisamärkideta.

Hääldus

Lühidalt

Igbo keel on toonikeel, mistõttu rõhk jaotub ühtlaselt kõigile silpidele ja pearõhku ei ole. Kirjas märgitakse madalat tooni graavisega (à) ja kõrget tooni akuudiga (á). Tooni märkimine näib olevat vaba, st pole kohustuslik. Punkt täishäälikutähe all (Ị, Ọ, Ụ) näitab täishääliku lahtisemat hääldust: Ị on [i] ja [e] vahepealne häälik, Ọ on [o] ja [a] vahepealne häälik ja Ụ on [u] ja [o] vahepealne häälik.

Pikemalt

TähedHääldusNäited
ch[tš]Chiamaka [tšiamaka], Amarachi [amaratši], Uche [utše]
j[dž]Chijindum [tšidžindum]
[ŋ]Ṅozi [ŋozi]
sh[š]
y[j]Anyuli [anjuli]
Igbo nimede hääldus

Isikunimed

Igbo ametlik isikunimemall on eesnimi (-nimed) + perekonnanimi, nt Chinua Achebe. Traditsiooniline isikunimemall on eesnimi + isanimi, nt Onodugo Okonkwo. Tema poeg oleks nt Umewezie Onodugo, tema poeg omakorda Ezenwa Umewezie. Et perekonnanimed on igbodel väga hiline nähtus (neid hakati juurutama Briti koloniaalajal), kasutab suur osa igbodest perekonnanimena isa või uuemal ajal vanaisa nime. Levinud on ka kolmeosaline nimemall, milles esimene on isiku enda nimi, teine isa nimi või läänelik eesnimi ja kolmas vanaisa nimi.

Eesnimede valik on rikkalik. Nimi pannakse kas sünniga seotud sündmuste, kadunud eellaste või sünniaja ja -koha järgi. Traditsiooniliselt on igbosid nimetatud nelja turupäeva (eke, orie, afọr, nkwọ) järgi Igbomaal. Sellekohased mehenimed on nt Okoafọ, Okoeke, Okonkwọ, Okorie, Okoroafọ; naisenimed Mgbeeke, Mgbọafọ, Mgborie, Nkwọja, Nwanyinkwọ, Ugweke.

Nimed koosnevad harilikult mitmest osast, neis on korduvaid osiseid: amaka (hea), chi (Jumal), chukwu (Jumal), eze (kuningas), nna (isa), nne (ema), nwa (laps), olisa (Jumal), ugo (uhkus) jne. Paljud nimed on algselt fraasid, nt Igwebụike ‘ühtsus on tugevus’, Jideọfọ ‘hoia tõde ja õiglust’, Madụabụchi ’inimene ei ole Jumal’. Uusi igbo nimesid tekib pidevalt juurde, sest neid võib fraasidest vabalt moodustada.

Nimesid võidakse lühendada, nt Emeka võib olla lühend nimedest Nnaemeka, Chiemeka, Chukwuemeka, Olisaemeka vms. Paljud igbo nimed on mõlemasoolised, nt Chibueze. Igbodel võib olla läänelik hüüdnimi või üks eesnimedest, sageli piibellikku päritolu (enamik igbosid on kristlased), nt Chukwuma Moses Chinedu.

Perekonnanimed on hilised ja sageli langevad nad kokku eesnimedega. Igbo perekonnanimed on nt Chukwu ‘suur jumal või vaim’, Ibeh ‘seotud’, Kalu (jumalusnimi), Njoku (jumalusnimi), Nwadike ‘vapra poeg’, Obi ‘süda’, Okeke, Okoro ‘suursugusus’, Unigwe ‘taevas’.

Nimed perekonnas

Traditsioonilises süsteemis igbo naine abiellumisel alati nime ei muutnud, või kui muutis, siis sai tema teiseks nimeks mehe eesnimi. Peatüki algul toodud näidet jätkates võiks ema nimi olla Nkechi Onodugo (sündinud Agu), tema tütre nimi Adanna Onodugo, abiellumisel Okoro Muonekega Adanna Okoro.

Kohanimed

Igbomaaks (igbo Àlà Ìgbò, inglise Igboland) kutsutakse igbode asuala Nigeerias. See hõlmab järgmisi osariike (kaldkirjas on igbo nimi, kui see on teada):

  • Abia – pealinn Umuahia
  • Anambra (Ọmambala) – pealinn Awka (Ọka)
  • Delta (põhjaosa) – pealinn Asaba
  • Ebonyi – pealinn Abakaliki
  • Enugu (Enụgwụ) – pealinn Enugu (Enụgwụ)
  • Imo (Ímò) – pealinn Owerri (Owèrrè)
  • Rivers – pealinn Port Harcourt (Ugwu Ọcha)

Muid igbokeelseid kohanimesid Nigeerias: Ọnịcha (Onitsha), Orimiri ~ Orimili (Niger, jõgi).

Vt ka

Kirjandus

Anna tagasisidet